Pamuk Plaza


Pamuk Plaza

CLIENT
Pamuk Plaza Kooperatif
PROJECT NAME
Orion avm : Edirne’de eski bir sanayi tesisinin arazisinde yapılması planlanan Orion AVM Projesi, toplam 150.000 m² inşaat alanı ile, 3 kata yayılı AVM bloğu ve yine onun üzerine yerleştirilmiş 5 katlı otel bloğundan oluşmaktadır. Otel Bloğunu yarım ay şeklinde saran Atrium, AVM içerisinde sürprizli ve keyfli bir dolaşım aksı yaratır. Ana caddeye yakın konumlanan küçük mağazalar sokağı içeriye doğru davet ederken, arka akslara da market, bowling ve sinema yerleştirilmiştir. Tasarım yapılırken tavan ışıklığı ile gezinti akslarında aydınlatmadan tasarruf amaçlanmıştır. Ayrıca doğal aydınlatmanın mekana yasntıacağı sıcaklıktan da faydalanmak amaçlanmıştır. Ayrıca Atrium konumlanması ile kış aylarında yatık güneşin ısıtıcı etkisi; ısıtma ve amaçlı enerji ihtiyacını azaltan bir unsur olarak kullanılmıştır. Ayrıca kapalı ve geçirgen yüzeyler cephede mimari karakteri ortaya çıkartmıştır.
DATE
2011
PLACE
Konak, İzmir
TYPE
Architectural Project

Pamuk Plaza

Pamuk Plaza Business Center, which will be built at Izmir; located at a section which the Izmir Trading Life is dense. Pamuk Plaza is a 2-story office and shop building being constructed adjacent to Izmir’s traditional wholesale food and building materials district, which upon completion will be the city’s primary intermodal transportation center for buses and commuter rail. The design concept is focused on the creation of an easy accessed urban shopping for wholesale materials and charming showrooms for different firms.
While the construction was being planned, four main blocks were projected and designed two main internal roads which are seperating these. Pamuk Plaza is surrounded four sides with streets, will be located at a 13.000 sqm size site, which gives opportunity to reach the blocks easily, because of being at a location where the city traffic is relatively less.