PELİT EKSİKSİZ HİZMET SUNMAYA DEVAM EDİYOR – GASTRONOMI.COM

PELİT EKSİKSİZ HİZMET SUNMAYA DEVAM EDİYOR – GASTRONOMI.COM

Sunduğu ürünler ve hizmet çeşitliliğiyle yaşamın her anında müşterilerinin yanında olan Pelit, büyük bir yatırımla yapımı gerçekleşen yeni fabrikasıyla eksiksiz hizmet sunmaya devam ediyor. 10 bin metrekare alana kurulu olan Pelit’in yeni fabrikası, Y. Mimar Baran Uyan’ın imzasını taşıyor.

Müşteri odaklı yaklaşım, tavizsiz kalite, benzersiz lezzet, ödünsüz hijyen ve özgünlük anlayışıyla 55 yıldır sektörün öncüleri arasında bulunan Pelit, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Firma, Pelit ve bünyesinde bulunan diğer markalarına ait mağazaların arttırılması yönünde çalışmarına devam ediyorken, bunu yeni fabrikasıyla destekliyor. Her anlamda eksiksiz bir imalat alanı kuran Pelit’in yeni yatırımıyla ilgili Pelit İş Geliştirme Direktörü Oya Ayan’la görüştük.

Pelit’in yeni üretim tesisinin ihtiyacı nasıl doğdu?
Mağaza sayılarımız günden güne artıyor. Bunun yanı sıra Zamane Kahvesi, Valonia, Chokolaj gibi yeni markalarla da sektörde büyümeye devam ediyoruz. Bu artışla doğru orantılı olarak müşterilerimizin talepleri de artıyor. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Bunun için de müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda cafe, restoran ve catering hizmetlerimizi merkezi mutfak operasyonlarıyla yöneterek ürün ve servis standardizasyonu sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca artan yurtiçi ve yurtdışı kurumsal satışlar da bu standardizasyonu sağlamamız için bir diğer neden. Geleceğe dönük planlarımız tabii ki daha fazla büyüme yönünde. Bu doğrultuda, Pelit ve diğer markalarımıza ait mağaza sayılarımızı arttırmayı düşünüyoruz. Bu misyon doğrultusunda yeni üretim tesisine ihtiyacımız da doğmuş oldu.

Yeni fabrikanın üretim kapasitesi ve mimari özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Yurtiçi ve yurtdışından gelen talepleri karşılamak, farklı teknikler kullanarak yüzlerce çeşit ürün üretmek ve bunun yanı sıra 200 şubeye kadar hizmet verebilmek amacıyla tasarlanan fabrikamız, 10 bin metrekare zemin ve ikisi ara kat olmak üzere toplamda altı kat üzerine kuruldu. Kapasite planlaması yapılırken, müşterilerimizden gelebilecek talepleri de göz önünde bulundurmaya çalıştık.

Pelit Pastanesi

Üretim sürecinin en kaliteli şekilde ilerlemesi için fabrikanın mimari çiziminde neler ön planda tutuldu?
Fabrikayı BRN Ulaş Mimarlık’tan Y. Mimar Baran Uyan tasarladı. Fabrika gıda üretimi
yapan bir tesis olduğu için hijyenik üretim esası öncelik parametresi olarak tüm süreci kapsadı. Günde yüzlerce ton hammaddenin girdiği ve binden fazla personelin çalıştığı, yine yüzlerce ton mamül ve yarı mamülün çıktığı bir bina tasarlanırken, öncelikle iş güvenliği ve işçi konforuna ek olarak sevkiyat kolaylığı, çevresel duyarlılık, görsel estetik gibi birçok faktör ön planda tutuldu. Yeni üretim tesisimizle çalışanların, çalışma koşulları ve dinlenme standartları bir önceki tesisimize göre iyileştirildi. Tüm bina akıllı otomasyon sistemleriyle donatıldı. Mekanik, aydınlatma, üretim, sevkiyat, personel otomasyonları birbirleriyle bağlantılı tasarlanarak, binanın yönetim ve işletim süreçleri kolaylaştırıldı ve binanın enerji tüketimi düşürüldü. Esas planlaması sanayi bölgesi olarak yapılan ancak daha sonra konut bölgesi olarak dönüşen çevreye uyumlu estetik bir bina cephesi tasarlandı. Tüm çevre düzenlemesi de Pelit tarafından yapıldı.

Fabrikada Pelit’in hangi ürünleri üretiliyor?
Fabrikamızda, pastalardan paketlenmiş ürünlere, çikolatalardan badem şekerlerine, salata soslarından sandviç ve tostlara kadar birçok ürün üretiliyor. Porsiyon pastalar, petifür, sütlü tatlılar, geleneksel tatlılar, tatlı kurabiyeler, kek çeşitleri, dondurma poğaça, börek, krikkrak ve galeta gibi ürünler de üretim yelpazemiz içerisinde yer alıyor. Ayrıca restoran hizmeti veren mağazalarımız içinse yarı mamul dediğimiz sos çeşitleri, makarna ve bitmiş ürün olarak adlandırılan et çeşitleri, sandviç, tost gibi ürünlerimiz de merkezi mutfak tarafından üretilip şubelerimize sevk ediliyor. Pelit Çikolata olarak, günlük 50 ton sıvı çikolata üretim kapasitesiyle, şubelerin çikolata ve pastacılık malzemesi ihtiyacını karşıladığımız gibi gıda sektörünün önde gelen dondurma ve bisküvi şirketlerine, pastanelere ve otellere yarı mamul ürün temin ediyoruz. Kuvertür, konfiseri, kokolin gibi endüstriyel çikolatacılık ürünlerinin yanı sıra madlenden spesiyal çikolataya, pralinden badem şekerine, drajeden çikolata kaplı lokuma kadar farklı ürünler üretiyoruz.

Pelit

Üretim tesisinin bölümlerinden bahseder misiniz?
Bodrum katta çikolata üretim hatlarımız bulunuyor. Zemin kat, butik pasta üretimi ve sevkiyat katı olarak planlandı. Birinci katta endüstriyel soğuk depolar yer alıyor. İkinci katta endüstriyel pasta üretim hattı planlandı. Üçüncü kat butik ambalaj üretim ve depolama katı olarak inşa edildi. Döndüncü kat ise endüstriyel mutfak olarak planlandı ve inşa edildi. Tüm bu katlarda binanın güneydoğusunda iki aks yönetim ofisleri olarak tasarlandı. Ayrıca çatı katında çalışanların sosyal gereksinmeleri için 600 kişilik çok amaçlı salon, yemekhane, spor salonu, poliklinik, iş güvenliği uzmanı odası, emzirme odaları ve kitap okuma odası bulunuyor.

Ürünlerin mağazalara ulaşımı nasıl gerçekleşiyor?
Tüm ürünlerimiz günlük olarak üretiliyor. Ürünler, sabah ve akşamüstü olmak üzere, günde iki kez özel thermoboxlarda frigofirik araçlarla mağazalara sevk ediliyor. Ürünler, üretim aşamasında, sevk halinde, mağaza kabulünde ve mağaza içerisinde sürekli kontrol ediliyor. Sevk edilen araçlarda ve mağaza dolaplarında yer alan özel termometreler sayesinde tüm ürünler merkez tarafından kontrol altında tutuluyor.

Fabrikanın mutfağı hakkında bilgi verir misiniz?
Merkezi mutfak, pişirme, soğuk-sıcak hazırlık bölümleri, kasaphane, soğuk odaları, bulaşıkhanesi, depoları ve ofisleri ile beraber toplam bin 600 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tasarım sürecinde en önemli amaç; hammadde ve yarı mamul girişiyle mamul ve yarı-mamul çıkışının farklı noktalarda olmasıydı. Bu detaya özen gösterdik. Bina hammadde asansörlerine yakın noktadan mutfağa giriş yapan malzemeler; ilgili soğuk dolaplara (et, balık, tavuk, şarküteri, sebze, meyve, kuru erzak v.b.) alınıp dinlendirildikten sonra hemen üretim bölmelerine alınıp işlenerek, yine kendilerine ait işlenmiş ürün dolaplarına, ara işlemlerden sonra da sevkiyat dolabına yerleştiriliyor.

Mutfağın hazırlanmasında hangi firma ile çalıştınız? Kullanılan ekipmanlar hakkında bilgi verir misiniz?
Merkezi mutfak, soğuk odalar dışında S2000 firması tarafından kuruldu. Soğuk odalarda ise Cantek firması ile çalışıldı.

Fabrikada kaç kişi çalışıyor?
Şu anda 44 kişi merkezi mutfak ekibini oluşturuyor. Mağazalarda çalışan mutfak personel sayısı ise 180 kişiyi bulmakta.

Bu projenin firmaya ne gibi avantajları oldu?
Ürünlerde standardizasyon ve kalitenin tek elde toplanması; hammadde, işçilik ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi; hızlı büyümeye olanak sağlaması ve pastacılık ve çikolatada sağladığımız lezzet ve sunum standartlarının yiyecek ve içecek alanlarında da sağlanmasına fırsat verdi.

Fabrikadaki Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme çalışmalarından bahseder misiniz?
Pelit merkezde, araştırma ve geliştirme bölümümüzde altı kişilik bir ekip var. Bu ekip mevcut ürün ve mönülerin denetimini de sağlıyor. Müşterilerimizin taleplerini de göz önünde bulundurarak, Cafe&Restoran mönülerimizi altı aylık periyodlarla yeniliyoruz. Bu yenileme sürecinde yeni tatlar, yeni ürünler Ar-Ge grubumuz tarafından değerlendiriliyor.

Pelit’in önümüzdeki dönem için hazırlanan yeni ürünlerinden bahseder misiniz?
Türk ve dünya mutfağının alışagelmiş lezzetlerine özgün yorumlar katarak mönümüze yeni tatlar katıyoruz. Pelit restoran menösünde; tereyağında kavrulduktan sonra salça ve baharatlarla zenginleştirilmiş sosla sotelenen, küp küp tırnak pidenin üzerine ince yaprak şeklinde kesilmiş ve önceden marine edilmiş dana bonfileden yapılan Anadolu Kebap, közlenmiş patlıcan ve sarımsaklı yoğurt eşliğinde sunulan lavaşa sarılmış ve baharatlarla tatlandırılmış, tavuk etiyle hazırlanan Rumeli Kebap, tel kadayıfa sarılarak yapılan Kadayıflı Tavuk Schnitzel spesiyallerimiz arasında. Pelit’in spesiyal tatlıları ise dut sosu ile servis edilen, cezeryeye sarılmış rulo kaymak dondurma Cezeryelim, klasik profiterole farklı bir yorum katan sade dondurmayla doldurulmuş Pelit Profiterol ve Kızarmış Dondurma.

www.pelit.com.tr

Kaynak: http://www.gastronomi.com.tr/mekan/firin-pastane/pelit-eksiksiz-hizmet-sunmaya-devam-ediyor-h520.html