Berat Uygur Evi


BU Evi

İŞVEREN
Berat Uygur
PROJE İSMİ
Berat Uygur Evi
TARİH
2008
YER
Sahilevleri, İzmir
PROJE TİPİ
İç Mimari

BERAT UYGUR EVİ

Körfez’de Bir EV
Teknik Bilgiler:
Arsa Alanı: 400 m²
Oturma Alanı: 90 m²
Toplam alan: 200 m²

Körfezin unutulmuş bir noktasında hala sayfiye yeri olarak kullanılan az sayıdaki evlerin yanında limon ağaçlarının içinde dalgaların vurduğu küçük bir kumsalın kenarındadır.

“İzmir’in bu kadar içinde ama bir o kadar da dışında deniz kenarında iki katlı bir konut tasarlamak: İzmir Sahilevleri’nde; denize ile sadece eski bir plajın ayırdığı 250 m2 lik parselde bir konut değil, bir EV tasarlama hayali ile yola çıkılan ve dünyanın bir çok yerinde iş ve özel işleri sebebi ile bulunmuş, 30’larında sahibinin tüm yaşamsal zevklerine ve ihtiyaçlarına cevap verecek bir projedir B.U. Evi.

Proje sürecinin ana sorusu, Sayfiye evi mi yoksa bir kent evi mi tasarlanacaktı? Çevre bina dokusu 1980’lerin yazlık kooperatif biçimlerinin bir potborisi gibiydi. Dolayısı ile çevreye uyum gösterilmesi gereken bir silüet olmadığını varsaydık. İzmir özelinde özellikle de sahil kenarında ki konut dokusu ağırlıklı olarak post-modern, neo-klasik ve ya zaman zaman art-deko tasarım özellikleri göstermekte idi. Bütün bu konut tiplerini fonksiyon ve estetikten uzak bulduğumuz için modern bir konut yapmak gerektiğine karar verdik. Oldukça şeffaf ve çevresini dışlamayan. Yüksek duvarların arkasında eklektik birçok süs taşımayan, doğal malzemelerle imal edilmiş bir konut yaratmak istedik. Yaratacağımız ev işlevsel olarak bir kent evi olacaktı. Kullanıcının katılımını mümkün olduğunca teşvik edecek, bina iç dekorasyon kararlarına katılımını sağlayacaktık. Bu kararları verdikten sonra tasarım çalışmalarına başladık ve yaklaşık 1 ay gibi bir sürede tasarımı tamamladık. Ön tasarım onayını aldıktan 20 gün sonra da tüm projeler hazırdı. ” İzmir’in günbatımını salon ve ana yatak odası kucaklarken, sıcak ve yakıcı sabah güneşi arka cephede perdelenmiştir. Modern Hayatın tüm yüklerinden arınmak için, esnek bir plan içerisine yerleşmiş Zemin Kat’ta; Tavan’dan gün ışığı alan Yarı Açık Mutfak, Salon Oturma adası, kütüphane ve misafir yatak odası vardır.
1.Kat’ta Ana Yatak Odası, ki salon büyüklüğündedir; 1misafir yatak odası, 1 giyinme odası ve misafir banyo-duş’u vardır. Yine 1. Kat geniş bir teras ile denize bakar.
Tüm Ev çelik bir strüktür üzerine yükselir.
Cephe’de ki yatay vurgulu çizgiler, ahşap, paslanmaz ve camın bir arada kullanımı Modern Mimari’nin, Sahil Evleri’nde bir kez daha yorumlanmasıdır.

Binanın aslına sadık kalınarak tüm bina çelik güçlendirme projesi hazırlanmış ve uygulanmış olup ardından evin tüm dış cephe, iç dekorasyon ve bahçe düzenlemeleri tamamlanmıştır.

Tüm bu çalışmalar 8 aylık bir sürede tamamlanmış olup ev yaşanır düzene getirilmiştir.
Bina cephesi tamamen cam ile imal edilmiş ve Doğal Ahşap Kaplama Malzemeler ile cephesi kaplanmıştır. Ayrıca İzmir çevresi mermer ocaklarından temin edilen mermerler ile evin tüm zemin kat ve balkon kaplamaları yapılmıştır. İç düşey sirkülasyonda Krom strüktür ve ahşap kaplama basamaklar kullanılmıştır. Mutfak tezgahı aynı zamanda salona doğru dönerek üzerinde çalışmaya, yemek yemeye imkan verir. Ev içinde ki tüm mobilyalar Mudo Consept ve FY Mobilya’dan alınmıştır. Evin içerisinde kullanılan tablolar Thailand’da ki ve Philippin’lerde ki sokak ressamlarına ve heykeltraşlarına sipariş edilmiştir. Mutfakta ki tavan ışık penceresi tezgah boyunca devam eder ve gün içerisinde Güneş ışınlarına direkt maruz kalmadığı halde sürekli bir aydınlık sağlar. Siyah ve Beyaz renkler Mutfak, Giriş Holü’nün ana renkleri iken Salon yaşama kısmında pastel ahşap tonları tercih edilmiştir. Ana yatak odasına bağlı banyo’nun geniş jakuzisinden deniz görülebilsin diye jaluzili bir pencere tasarlanmıştır. Kot farkı yaratılarak denize bakış sağlanmıştır. Tüm balkon korkulukları camdan imal edilmiştir. Şeffaflık fikrini güçlendirmek amacı ile evin içerisinde perde kullanılmamaktadır.

Aydınlatma Elemanları: Arfa Aydınlatma
Mobilyalar: Koleksiyon Mobilya, Mudo Consept, FY Mobilya
Tablolar ve Heykeller : Uzakdoğunun çeşitli ülkelerinden
Mutfak – Franke ve Bosch
Mermerler – Mermertay
PASLANMAZ CEPHE KAPLAMLARI VE MERDİVEN: Ege Krom
CEPHE İŞLERİ: GRUP YAPI ALUMİNYUM Ltd. Şti