Kile Restaurant 2012 Yenileme Projesi


Kile Restaurant

İŞVEREN
Ander Gıda Ltd. Şti.
PROJE İSMİ
Kile Restaurant Yenileme Projesi
TARİH
2012
YER
Etiler, İstanbul
PROJE TİPİ
İç Mimari

PROJE GalerİSİ

KİLE RESTAURANT YENİLEME PROJESİ

“Modern Yaşamlara, Geleneksel Lezzetler”
2010 Yılı Ocak Ayında “Modern Yaşamlara, Geleneksel Lezzetler” Sunmak amacı ile Etilerde, modern yaşamın İstanbul’da ki en önemli merkezlerinden birinde planlanan Et Ağırlıklı bir restaurant projesidir Kile. Günlük yaşamın tüm yüklerinin lezzet ile geride bırakılacağı; müziği, ışığı ve texture’ü ile bu serüvenin destekleneceği bir fon olarak tasarlanmıştır Kile*.
Kile Restaurant; Arnavutköy, Ulus, Etiler ve Levent yollarının kesiştiği köşede 350 m² kapalı alan ve 600 m² açık alanda, toplam 200 kişilik oturma kapasitesi ile servis vermektedir. İç Mimari Projesi BRN Mimarlık’tan Baran Uyan tarafından yapılan Restaurant’ın üzerinde detaylı çalışılan botanik bahçe, Peyzaj Tasarımı ise BRN Mimarlık ve Peyzaj Center firmalarının ortak tasarımıdır.

Tasarım sürecinin başında Prestijli bir Et Restaurant’ı olarak kurgulanan mekanın konsepti de, hedef müşteri kitlesinin mekansal konfor ve estetik tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Menüsünde Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden özellikli kebap ve et yemeklerini barındıran Kile Restaurant, menüde ki ürünlerinin sunumunu ve mekansal özelliklerini “Konsept i” içerisinde geliştirmişlerdir. İç Mimari Projesinde mümkün olduğunca koyu renklerin tercih edildiği Kile Restaurant, renklerin parlak ya da mat malzemeler ile sunumu ile mekan içerisinde farklı derinlikleri vurgulamayı amaçlamıştır. Özellikle tavan aydınlatması, klasik çizgiler taşıyan avizeleri ve klasik bezemelere gönderme yapan camlı kolonları ile sunumunu yaptığı ürünü alışagelmedik bir paket içerisinde sunmayı deneylemiştir. İç dekorasyonun en pahalı ve dikkat çekici ürünleri Ressam İsmail Acar imzalı tablolar ve Baskılı Ayna Panolardır.

Bahçe deck’i çeşitli açılarda biraraya getirilmiş ahşap plaklardan oluşmaktadır. Bahçe de 3 adet özel üretim kütükten masa çeşitli bezemeler ile süslenerek geçmişte ki Han Masalarına gönderme yapar. Masaların elde üretimi ve oyma işçilikleri İsmail Öşme ve Damrong Prommokhak (Thailand asıllı sanatkar) tarafından yapılmıştır.

*Kile; tahıl ölçü birimidir. 1 kile=yaklaşık 34 litre/kg gelir.